Dagen hallar her i Lyon-utkanten. Det har mildna i veret, med mjukblå åsar rundt oss i det sterkt kupperte, lauvskogkledde landskapet. Eit lett dryss av snø over det heile.
Dagen starta i den iskalde, store betongkyrkja; ein unison, høgtidleg tone når vi syng dei bibelske salmane i tidebøna. Så frukost og forhandligar. I ettermiddag har vi hatt såkalla «tractatus», i forkant av valet av ny provinsialprior. Alle kan føreslå kandidatar – og så går runden med synspunkt på dei brørne som er lanserte.
Den som ikkje har noko å ytre, seier bere «Je passe», og gir ordet vidare. Den omtala broren ventar på gangen i mens. Systemet er gamalt, heilt frå ordenens fyrste tid på 1200-talet. Ur-demokrati. Langsamt utkrystalliserer hovudkandidatane seg. I morgon er det val, etter at vi har feira messa med påkalling av Den heilage Ande. «Den heilage Ande og vi…» skal velje.
Snart er det vesper.
Kom fra julehelg på La Gomera i natt.Spansk messe der med få fremmøtte i den lokale kirken.Men likevel, fint å tilhøre verdenskirken.
Og hjem til avisene, og hva ser jeg der, i Aftenposten? flotte helsides bilder av deg og et fint intervju.God preikebror i vår tid, er du! Velsignet jul.
Hei!
Til Randi vil jeg bare si: Jeg feiret også julenattsmessen i Spania-Fullsatt kirke i Estepona,og jeg tenkte også noe liknende; akkurat nå! Over hele verden!Vi feirer sammen!(vel,vel-tidsforskjeller osv, men likefullt!)Det er stort å tilhøre verdenskirken som du sier! God Jul!
Hei, Randi også, oppslaget viser jo bare at katolisismen går fremover i Norge – både «eksternt» og «internt» vil jeg si!
Fr. Arnfinn: Å oppleve det du gjør nå må være en stor nåde. Jeg ønsker deg en fortsatt god julehøytid, og håper Den Hellige Ånd og dere tilsammen kommer til det rette resultat!
Hilsen Herman